Ekoškola v Rozárce
ŠKOLNÍ ROK 2024-25
TROJA
Děti z trojské pobočky se letos zabývají tématem JÍDLO. Na prvním Ekotýmu na ně čekal dopis od skřítka Odpadníčka, který je provázel předchozím školním rokem. Jeho kamaráda skřítka Jedlíka, zaujalo povídání o našem Ekotýmu a projevil zájem naši školku také navštívit. Děti nakreslily, jak si Jedlíka představují.
Na další Ekotým za námi skřítek Jedlík skutečně přišel. A vypadal skoro tak, jak jsme si ho představovali! Vytvořili jsme myšlenkovou mapu, co bychom chtěli s Jedlíkem dělat – společné vaření, pečení, zpěv písniček o jídle a další.
A co jsme již s Jedlíkem podnikli? Děti hodnotily, jak jim chutnají obědy ve školce. Připravovaly odpolední svačinu. Na Zimní slavnost „upekly“ cukroví – kokosové kuličky. Také se podívaly, čím se zabýval předchozí Ekotým, díky kterému máme ve školce sud na dešťovou vodu.
V návaznosti na spolupráci s MetroFarm na Císařském ostrově, kam se děti chodí pravidelně starat o slepičky, jsme začali zkoumat VEJCE. Povídali jsme si, která zvířata je snášejí a nejvíce jsme se zaměřili na vajíčka slepičí. Z čeho se skládají, jak poznáme jejich čerstvost při ponoření do vody nebo co se stane, když je necháme ponořená v octu. Zkoumali jsme, co znamenají kódy na vajíčkách z obchodu a jakou cestu podnikají, než se dostanou k nám do lednice.
Jedlík nám připravil vajíčkový kvíz i vtipný obrázek k naší “obědové písničce” o přípravě leča. Vyjmenovali jsme si všechna jídla, o kterých víme, že se do nich dávají vejce.
Těšíme se na Velký Ekotým s rodiči, který budeme v březnu připravovat a plánujeme ho na 7. 4. 2025.
—
LETNÁ
Letenská pobočka se letos k Ekoškole připojila prvním rokem a naším tématem je PROSTŘEDÍ. Na Ekotýmu jsme si s dětmi nejprve povídali o tom, co ve školce již máme a co je v jejím okolí. Společně jsme prozkoumali prostředí třídy, zamysleli se, co by mohlo vzniknout, co bychom mohli změnit. Vytvořili jsme nástěnku našich nápadů.
Navštívili nás skřítci a my jim ukázali, jakou má kdo ve školce oblíbenou hru či hračku a z jakých materiálů je vyrobená. Většinou je dřevěná. A naše nejoblíbenější centrum aktivit je „domácnost“. Přečetli jsme si i příběh o skřítkovi Pixi a vyvořili hru podobnou „Člověče nezlob se“ z cívky, kartonu a pomocí temperových barev.
Děti si odhlasovaly, že jako první ve třídě vytvoříme badatelský koutek. Vytvořili jsme Plán, co je potřeba k tomu, aby vznikl – kde se bude nacházet, jaký materiál použijeme, co dalšího budeme potřebovat, kde na to vezmeme peníze. Vše jsme si sepsali a namalovali, pak jsme si rozdělili úkoly.
Sehnali jsme dřevo na poličky, které bylo potřeba změřit a zkrátit. Ukázali jsme si nástroje i jak je správně použít. Seznámili jsme se s brusným papírem, jednotlivé poličky obrousili a poté natřeli lakem.
První Velký Ekotým s rodiči proběhl 4. 3., kde se dozvěděli, co je to Ekoškola a co děti na schůzkách Ekotýmu zažívají. Podívali jsme se také na dvorek a sepsali si nápady, které bychom na něm chtěli postupně realizovat.
Kromě badatelského koutku se Ekotým podílel na přípravách na slavnost, pečení perníčků, tvoření svíčkových lodiček nebo chystání zeleniny na odpolední svačinu.
—
ŠKOLNÍ ROK 2023-24
V tomto školním roce jsou naším tématem Odpady. Schůzkami Ekotýmu nás provází postavička Odpadníčka, od kterého dostáváme úkoly. Jedním z nich bylo vysbírání odpadků na místě u Vltavy, kam si chodíme často hrát a říkáme mu pláž. Děti přitom zjistily, že tam nikde není odpadkový koš. Proto jsme napsali a nakreslili dopis na městský úřad P7 a požádali o možnost umístění koše k pláži. Jsme zvědaví na odpověď.
Městská část P7 nás odkázala na Povodí Vltavy, ale tam v tuto chvíli není kapacita, toto řešit. Děti přišly s nápadem, že bychom mohli vyrobit alespoň dřevěnou ceduli a poprosit na ní návštěvníky pláže, aby na ní nenechávali odpadky. Vytvořili jsme si plán a nejprve se došli podívat, kam ceduli dáme. Vyrobili jsme ceduli, vyřezali a vypálili nápis do dřeva, text je v češtině a angličtině. A pak jsme ji všichni společně donesli a umístili na vybrané místo.
Na pláži nadále jednou za čas uklízíme.
Velký Ekotým s rodiči proběhl 9. 1. 2024, zápis ze setkání zde
Ocenění Ekotýmu
15. ledna proběhl ve školce audit Ekoškoly a máme velkou radost, že se nám podařilo obhájit Certifikaci Zelené cesty – mezinárodní titul Ekoškola, který je platný po dobu následujících 3 let.
ŠKOLNÍ ROK 2022-23
V tomto školním roce se věnujeme tématu Prostředí. Od října začaly pravidelné schůzky Ekotýmu a začali jsme pracovat na Analýze a Plánu. Ekoškolou nás provází postavička Filipa. Pro lepší orientaci, jsme si nakreslili mapu školky. Povídali jsme si o tom, která místa ve školce máme rádi a proč, na oblíbených místech jsme se vyfotili. V šatně jsme v rámci brigády s rodiči. namalovali strom, kam jsme umístili náš Ekokodex.
První velký Ekotým s rodiči proběhl 3. 11. 2022. Mapovali jsme, co se nám ve školce líbí a co bychom chtěli zlepšit, jak uvnitř, tak na zahradě. Všechny nápady jsme si zapsali a budeme s nimi dále pracovat. Schůzku jsme zakončili na zadní části zahrady, na místě, které chceme proměnit. Děti venku také pro rodiče připravily výstavu přírodních obrazů.
Na dalších schůzkách Ekotýmu jsme pak s dětmi zpracovali nápady a nakreslili návrh přeměny. Děti nejprve mohly úplně popustit uzdu fantazii a navrhovat úplně vše, co by si přály. Poté jsme si vysvětlili, že některé nápady na naší zahradě realizovat nejdou – např. bazén, a vybrali pomocí hlasování, co si přejeme a je to zároveň možné zrealizovat. Naše návrhy jsme pak představili ostatním dětem a hlasovali, kdo s nimi souhlasí. Všichni měli ruce nahoře, a nastal čas představit náš návrh rodičům na velkém Ekotýmu a zamyslet se společně nad jeho realizaci.
Druhá schůzka Ekotýmu s rodiči se konala 1. 2. 2023 a věnovali jsme se plánům na proměnu zadní části zahrady. Děti s pomocí mapy představily jednotlivé plány, které chceme zrealizovat:
Místo pro ukládání kol, kočárků, bobů apod. u garážových vrat.
Odpočinková zóna pravděpodobně z palet.
Lano vedle lezecké stěny
Velká venkovní kuličková dráha.
Materiál na stavby hradu, bunkrů a prostor pro jejich ukládání.
Jaké byly další kroky?
Připravili jsme seznam, co bychom pro realizaci potřebovali (materiál, pomoc) a rodiče nám pomohli sehnat materiál pro děti na hraní na zahradu – dřevo, cívky, pneumatiky. V dubnu 2023 proběhla na zahradě brigáda s rodiči a dětmi, kde jsme společně odvedli velký kus práce a zrealizovali např. posezení z palet.